Ing. František Tomášek

MÍSTO PRÁCE NA POLI STOHY LEJSTER

•    Když nic neděláte, nikoho nezajímáte. Když se o sebe chcete postarat sám, máte na krku hned několik úřadů – kontrolují, nařizují, pokutují. Způsob, jakým se stát chová k malým podnikatelům a živnostníkům, nemá v Evropě obdobu. Je to neskutečná nespravedlnost, která mě prakticky denně dokáže zvednout ze židle.

•    Neustále jsme nuceni poslouchat lži o tom, jak živnostníci odvádějí státu málo. Nechápu, jak někdo může takovému nesmyslu věřit. Ten, kdo něco dělá, má značné náklady na materiál, pohonné hmoty, údržbu. Z toho všeho plynou státu značné příjmy formou spotřební daně, daně z přidané hodnoty, silniční daně a podobně.

•    Jako zemědělce mě přivádějí do varu státem a Evropskou unií podporované investice, které mají zlepšit stav životního prostředí. V devíti z deseti případů jde ale o projekty, které přírodu poškozují. A to vše jen proto, aby na tom několik velkých firem vydělalo. Jeden příklad za všechny – na výrobu jednoho litru biosložky do pohonných hmot se spotřebuje energie odpovídající až dvěma litrům nafty. Já v tom žádnou ekologii nevidím.

František Tomášek podniká v zemědělství. Výrazně se angažoval ve prospěch dalších zemědělců, kterým pomáhal s restitucemi.