Petr Bajer: Na vládu se řítí koule, kterou si sama uplácala

12. Květen 2017

„Trochu mi to připomíná bowling. Na vládu se řítí obrovská koule, kterou si sama uplácala ze všech svých kauz, absurdit a hromady zákazů a omezení. Nyní natvrdo vypukl boj o to, koho ta koule vlastně porazí,“ komentuje vládní krizi předseda Soukromníků Petr Bajer.

Demise a ústava. Tato dvě slova aktuálně patří na české politické scéně k těm hodně frekventovaným. Jak se na celou kauzu dívají Soukromníci?

Přesto, že všichni aktéři používají zastírací argumenty, je podle mě zcela zjevné, o co opravdu jde. Celé mi připomíná bowling. Na vládu se prostě řítí obrovská koule, kterou si sama uplácala ze všech svých kauz, absurdit a hromady zákazů a omezení. Nyní natvrdo vypukl boj o to, koho ta koule vlastně porazí. A to nikoliv teď. Ale v říjnu u voleb. Nic víc bych za tím nehledal.

V posledních dnech se, i v souvislosti s kauzami ministra financí, plní náměstí. Je to pro vás zhruba půl roku před volbami dobrá zpráva?

Jen houšť, chtělo se říct. Ale ne, teď vážně. Trend rostoucí nespokojenosti s kabinetem, který opravdu vytrvale a urputně omezuje svobody, zvyšuje zátěž podnikatelů a buduje velký byrokratický aparát, je tu vidět už delší dobu. Stačí se podívat na průzkumy ohledně důvěry ve vládu. A nyní, když už je fakticky v totálním rozpadu, nespokojenost poroste – v ulicích je to vidět už teď, v průzkumech se to objeví logicky se zpožděním.
Jenže já bych byl v tomto směru s optimismem trochu opatrný. To, zda se nám podaří narovnat to, co agrolevicoví politici zohýbali, se nerozhodne v ulicích. Od toho tu máme volby. Tak doufejme, že do té doby vystřízliví co nejvíce lidí, a hlavně že přijdou volit.

V letošním ročníku ankety Absurdita roku zvítězila povinnost odvodu DPH z neproplacených faktur, tedy opatření, které Soukromníci dlouhodobě kritizují. Loni toto ironické ocenění získalo kontrolní hlášení, kvůli kterému jste iniciovali ústavní stížnost. Jaký je váš pohled na výsledky?

My máme problém s prakticky všemi „oceněnými“. To asi nikoho nepřekvapí. Jako stavovská strana reagujeme na každý další zbytečný šanon a sbírku razítek stejně, jako býk na červený hadr. To je jeden důvod. Tím druhým je skutečnost, že značná část absurdit pochází z dílen této vlády, o jejíž snaze omezovat drobné a střední podnikání už asi opravdu není pochyb.