Proč se komunální politici musí stát „majetkovými striptéry“?

08. Srpen 2018

Zákon o střetu zájmů se zcela vymknul zdravému rozumu. Podle senátora Ivo Valenty je totiž namířen proti všem aktivním lidem, kteří se dobrovolně a nezištně zapojují do práce pro své město či obec. Zákon je totiž nutí, aby se před veřejností zcela vysvlékli do naha a na internet vyvěsili velmi podrobné informace o svém privátním majetku, ale také dluzích, hypotékách a podobně.

„Této problematice se dlouhodobě věnuji. Koncem roku jsem s dalšími 41 senátory podal Ústavnímu soudu návrh na zrušení části zákona, která tuto novou povinnost pro komunální politiky stanovuje. Šancí na změnu, kterou jsem podporoval, byla i nedávná novelizace zákona, která by majetkový striptýz starostů, místostarostů a radních alespoň zmírnila. To se částečně stalo, ale jako senátoři jsme do zákona chtěli ještě vložit právo komunálních politiků na to znát, kdo o nich získává informace z registru majetkových přiznání,“ rekapituluje boj za komunální politiky senátor Ivo Valenta.

„Je pro mě zcela nepochopitelné, že poslanci tento náš návrh zamítli. Jednoznačně je tím ohrožen zájem a motivace schopných a pracovitých lidí kandidovat v podzimních volbách do zastupitelstev,“ obává se Ivo Valenta. Finální podoba zákona o střetu zájmů totiž přinesla spíše více chaosu a nesmyslných výjimek. A hlavně, přístup do registru bude i nadále anonymní a bude tak otevřen zejména všem, kdo tyto informace budou chtít jakkoliv zneužít.

„Není možné, aby se kdokoliv zcela anonymně a kdykoliv na internetu prohraboval podrobným majetkovým přiznáním každého starosty, místostarosty i radního v celé České republice. Chce-li někdo tyto důvěrné osobní informace, měl by se registrovat,“ tvrdí senátor s tím, že chtěl jít ještě dál a usiloval o to, aby byli neuvolnění členové obecních a městských rad ze zákona zcela vyloučeni. „Ti totiž nepracují pro radnici na plný úvazek a doslova za pár korun obětují svůj volný čas práci pro obec či město,“ vysvětlil svůj záměr Valenta.

Podle senátora tak nezbývá než spoléhat na rozhodnutí Ústavního soudu. To může ale bohužel přijít již pozdě. „Jsem přesvědčen, že lidé, kteří působí v komunální politice, jsou poctiví a pracují v drtivé většině pro blaho svých obcí a měst. Nezaslouží si, aby byli takto veřejně propíráni a pranýřováni. Věřím, že Ústavní soud rozhodně v jejich zájmu, a to co nejdříve,“ uzavřel Ivo Valenta.