Nešlo zdaleka jenom o novelu protikuřáckého zákona

07. Červen 2018

V průběhu několika posledních měsíců jsem vás poměrně často informoval o průběhu příprav novely tzv. protikuřáckého zákona. Optimismus u mne pramenil jednak z detailních informací od předkladatele novely pana Marka Bendy a také z toho, že novelu podpořilo podpisem celkem 85 poslanců z 8 parlamentních klubů. Jediná KDU-ČSL se nepřipojila.

Proč tedy novela neprošla? Z těch 85 poslanců bylo podepsaných také 20 poslanců z ANO v čele s Patrikem Nacherem. Těchto 20 poslanců během přípravy novely ani jednou nenaznačilo, že hodlají změnit názor. Před hlasováním byl svolán klub poslanců ANO a těch 20 bez upozornění změnilo názor a všichni hlasovali proti novele. Dovolte mi je jmenovat, zaslouží si to:

1) Nacher                  6) Juchelka                           11) Mališ                               16) Petrtýl

2) Kubíček                 7) Šiller                                  12) Strýček                           17) Feranec

3) Kořánová             8) Malá                                 13) Berkovec                       18) Brázdil

4) Králíček                 9) Sadovský                          14) Melková                         19) Kohoutek

5) Mašek                   10) Juříček                            15) Rais                                 20) Oborná

Vy, kteří stejně jako já sledujete jednání parlamentu pravidelně, určitě také řeknete, že mimo poslanců Raise, Malé a Nachera jsou to lidé, kteří za 7 měsíců sezení v parlamentu na mikrofon nepromluvili a jejich jména jsou naprosto neznámá. Nechali se napsat na kandidátku a tím, že ANO získalo 30 %, se z nich stali do rána ústavní činitelé s imunitou a nadstandardním platem. Jsou za to vděční a jak nám teď ukázali, na pokyn vedení změní názor, jak bude zapotřebí. A ANO tam má takových více jak 20. Mráz mi běhá po zádech, když si uvědomím, že pokud bude vláda ANO – ČSSD – KSČM, může přijít na hlasování i o velmi nebezpečných záležitostech. A tito kývači na pokyn odhlasují cokoliv. Proto jsem na úvod napsal, že zdaleka nešlo jenom o tzv. protikuřácký zákon.

Takže shrnuto, pro nebo proti hlasovalo 159 poslanců, 41 jich nebylo v práci. My se ale nevzdáme! Příští pokus o novelizaci bude za 4 až 5 měsíců.

Léto vydržíme na zahrádkách a pak se uvidí.

Rudolf Baránek