Ladislav Linek: Postřehy z Revoluční ulice

14. Prosinec 2017

Novopečený poslanec za ODS a náš bývalý reprezentant ve skoku na lyžích Jakub Janda píchl do vosího hnízda. Janda podal pozměňovací návrh zákona na přesun výdajů z dotačního programu „Podpora neziskových organizací zabývajících se rovnými příležitostmi žen a mužů“, jež činí 7 mil. Kč, do sportu. „Neziskové“ organizace a zejména jejich pohodlně žijící osazenstvo zachvátila panika.

A musím dodat, že se v tomto případě jedná o špičku, či jen špičičku ledovce. Myslím, že každý z nás nebo téměř každý z nás obdržel email obsahující čerpání finančních prostředků ze státního rozpočtu, kde jsou vyjmenovány všechny ty začleňovací, integrovací a multikulti organizace. U většiny z nich mě vůbec nenapadá, co by vlastně vůbec mohly dělat. Ale jedno je jisté. Desítky až stovky těchto organizací vytahují ze státního rozpočtu stovky milionů korun.

To v době účtenkovek, zaklekávání, v době, kdy se živnostníkům tančí po „ksichtech“, v době, kdy jsou úředníci finančních úřadů odměňováni jak ve škole za odhalení co největšího počtu chyb v dokladech živnostníků a jejich exemplárních trestů, je výše uvedené rozhodně na pováženou.

Radostné Česko mě ve volbách naštvalo. Ústy jejich předsedy nám bylo před volbami přislíbeno, že pokud nebudou mít naději na minimálně 3% volební výsledek, doporučí svým voličů volit naši stranu v rámci kandidátky ODS. V Pardubickém kraji obdrželo Radostné Česko 258 hlasů. Kdyby jen jedna pětina voličů Radostného Česka uposlechla slíbené doporučení... No hořkost je ve mně pořád. Na vysvětlenou pro nezainteresované:  Našemu předsedovi, který kandidoval v Pardubickém kraji, chybělo ke zvolení do PS ČR 21 hlasů! Nicméně na stránkách Radostného Česka je velice důležitá informace týkající se EET. EET má další podstatnou vadu. Na základě zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím jsme si nechali zaslat Generálním finančním ředitelstvím údaje z přiznání k DPH od roku 2016 rozklíčované dle oborů činností (CZ NACE). Výběr DPH u oborů s EET ve vztahu k celku klesá! Oproti roku 2016 je tento pokles 1,75 procentního bodu, což lze vyčíslit ztrátou přes 6 mld. Kč/rok. U oborů, které zasáhl chorvatský experiment, je nárůst výběru DPH trojnásobně nižší než u oborů bez EET (3,4 % ku 9,6 %). Věříme, že tento významný poznatek jednou přispěje ke zrušení zákona o EET mimo jiné pro neúčinnost. Znamená to však jedno. Zástupci ministerstva financí nám opět lhali.

A slovo na závěr. Prezident Zeman se v Bratislavě pochlubil tím, že před několika málo dny jmenoval premiérem svého oblíbence a příslušníka slovenské národní menšiny. Myslíte si, že se něčeho podobného dočkáme i na Slovensku?!

Ladislav Linek